Вирішили купити бронежилет, але не знаєте, який вибрати? Якщо перед вами стоїть важкий вибір, і ви не знаєте, напевно який бронежилет вам підійде – ми допоможемо вам. Є багато варіантів: прихований чи відкритий, жилет чи бронежилет? Допоможемо визначитися з рівнем захисту, матеріалом та вартістю.
Ви інвестуєте у свою безпеку, купуючи бронежилет. Ваш вибір може стати різницею між життям та смертю, тому вам потрібно знати відповіді на ці та інші питання.
У цій статті ми надамо вам всю інформацію, необхідну для того, щоб купити найкращий бронежилет для ваших потреб!
Що таке – бронежилет?
Бронежилет – це елемент захисного спорядження, виготовлений з балістичних (куленепробивних) матеріалів, таких як кевлар, поліетилен надвисокої молекулярної маси (СВМПЕ), кераміка або сталь.
Ці матеріали дозволяють пулі або іншому снаряду потрапити в жилет, але не поринути в тіло власника. По суті, спорядження виглядає як звичайний жилет – звідси і назва – бронежилет.
Як захищає бронежилет?
Загалом, бронежилети працюють за таким принципом:
- зміна форми вражаючої кулі
- уповільнення швидкості
- розподіл енергії удару по всьому жилету замість того, щоб утримувати її в зоні удару, АБО відхиляє цю енергію від користувача
Різні матеріали мають різні способи досягнення цього.
Порівняйте механіку двох найпоширеніших матеріалів, що використовуються в бронежилетах: кевлару або тварону та кераміки.
Кевлар і тварон – дуже міцні синтетичні волокна із сімейства арамідних. Обидва вони в 5 разів міцніше стали при рівній вазі та жаростійкі. При використанні в куленепробивних жилетах волокна переплітаються і нашаровуються багато разів, створюючи павутину з безлічі мереж.
Коли куля потрапляє у жилет з кевлару чи тварону, кожен шар цієї «сітки» уповільнює кулю дедалі більше, доки вона перестане рухатися. Шари стійкого волокна зрештою деформуються, але вони також деформують кулю , поки вона не набуде форми гриба, що зробить її ще менш проникною.
Таким чином, якщо вас ранять у кевларовому жилеті, ви відчуєте удар по всьому тілу, а не тільки в зоні удару – місці, де б у вас була куля в тілі, якби жилета не було. .
Кераміка , що використовується в броньованих бронежилетах, має інший хімічний склад, ніж кераміка, з якої виготовлені дрібнички або плитка для ванної.
Керамічний бронежилет працює, тому що він твердіший за саму кулю. Керамічна броня руйнується при попаданні в неї кулі, а не деформується, як це роблять кевларова або броня тваронова.
Потім уламки керамічної броні поглинають неймовірну силу кулі, що ударяє, яка також розбивається, відкидаючи всю цю силу від тіла.
Типи бронежилетів
Умовно бронежилети можна розділити на два типи – м’який та жорсткий.
М’який бронежилет
- Рівень IIA–IIIA NIJ: захищає від куль з пістолета та калібру до .44 Magnum.
- виготовлені з легких надміцних матеріалів, таких як кевлар, тварон або дайнема (СВМПЕ).
- прихований та непомітний (можна носити під одягом)
- легше пересуватися через меншу вагу
Це один із найпоширеніших типів бронежилетів, виготовлених з м’якої броні: композитний бронежилет.
Помнете аналогію з «сіткою», яку ми використовували для опису таких надміцних волокон, як кевлар? У подібному м’якому бронежилеті весь одяг складається з цього суперматеріалу, тому сітчастий захист поширюється по всій жилеті: спереду, ззаду та з боків.
Ці жилети захищають від зброї малого калібру, такого як пістолети. Фактично, вказаний вище жилет може захистити від патронів калібру .44 Magnum, а це сила, яку має будь-який жилет NIJ рівня IIIA.
Бронежилети з м’якими бронепластинами
М’яку броню в цьому бронежилеті можна вставляти у спеціальні кишені. Ви вставляєте один у передню кишеню перенесення, а другий у задню.
Велика різниця між цим і композитним бронежилетом полягає в тому, що в м’якому композитному бронежилеті немає бронепластин, які ви вставляєте і видаляєте в носій.
Жорсткі бронежилети
- NIJ Level III–IV: бронежилет, який захищає від просунутих рівнів загроз, таких як рушничний вогонь та бронебійні снаряди.
- зазвичай виготовляються із сталі AR500, поліетилену або керамічних пластин жорсткої броні.
- використовується у відкритих тактичних обладунках (не ховається – носиться поверх одягу)
- не такий легкий, як м’яка броня, через важкі сталеві або керамічні пластини, що впливає на рухливість
Бронежилети з жорсткими бронепластинами
Жорсткі бронепластини функціонують майже так само, як і м’які бронежилети: ви вставляєте бронепластини в передню та задню кишені (а іноді і з боків) жилета.
Але з жорсткими бронежилетами ви отримуєте набагато ефективніший захист , ніж забезпечує м’яка броня. Цей додатковий захист робить носіїв жорсткої броні набагато важчою, ніж їх аналоги з м’якої броні.
Також ви можете прикріпити до них інше спорядження і носити додаткове тактичне спорядження в їх кишенях, і ви можете вибрати бронепластини з рівнем захисту, який вам потрібний для вашої ситуації.
Який бронежилет вибрати?
Вибирайте м’який бронежилет , якщо ваша найбільш ймовірна загроза – пістолети, І вам потрібно, щоб жилет був як друга шкіра – його можна було носити протягом тривалих робочих змін, його можна було приховати під одягом, і він був досить легким, щоб не обмежувати вашу мобільність у разі потреби.
Але пам’ятайте: м’які бронежилети забезпечують дуже невеликий балістичний захист від рушничного вогню.
Виберіть бронежилет із жорсткими бронепластинами, якщо більше шансів, що ви зіткнетеся з кулями з гвинтівки (підказка: якщо ви самі носите гвинтівку, вам потрібна жорстка броня!) І вам не потрібно носити жилет протягом тривалих періодів робочої зміни.
Бронежилети також підходять, якщо вам потрібно прикріпити до себе додаткове спорядження за допомогою системи MOLLE.
Куленепробивний жилет простий у використанні – просто надягаєш і вперед.
Але для того, щоб жилет виконав свою роботу, якщо він колись зустрінеться з кулею, повинні набути чинності три фактори. В іншому випадку ви залишите себе відкритим для вогнепальних поранень:
- Жилет повинен мати правильний рівень броні NIJ для цієї загрози.
- Його потрібно правильно носити.
- Він повинен бути відповідного розміру для вашого тіла.